Samochód to narzędzie pracy dla pracowników z wielu różnych branż. Choć nie są prowadzone dokładne statystyki związane z liczbą służbowych pojazdów, szacuje się, że po polskich drogach jeździ około 2 miliony służbowych aut. Na co zatem należy zwrócić uwagę, by podróż służbowym samochodem była przede wszystkim bezpieczna?

Zgodnie z kodeksem pracy, obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych. Oddając pracownikowi do dyspozycji auto służbowe, musi ono spełniać szereg kryteriów. Najważniejszym jest nienaganny stan techniczny pojazdu. Poza konsekwencjami prawnymi, występującymi zazwyczaj w przypadku poważnych zdarzeń, istnieje szereg argumentów przemawiających na korzyść dbania o bezpieczeństwo. Bo, jak się okazuje, to nie tylko inwestycja w zdrowie pracownika, ale także w dłuższej perspektywie ograniczenie kosztów ewentualnych napraw, obniżenie stawek ubezpieczeniowych, czy redukcja ryzyka strat poniesionych w tracie nieobecności pracownika.

– Temat bezpieczeństwa i higieny pracy powraca jak bumerang w różnych branżach. Dziedzina, która do tej pory nie wpisywała się w priorytetowe działania wielu przedsiębiorstw, coraz bardziej wybija się na pierwszy plan. To wypadkowa różnych czynników, głównie jednak coraz bardziej odczuwalnego braku rąk do pracy. Pracownicy chcą pracować w bezpiecznych miejscach pracy. Jak pokazało badanie „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2016”, ponad połowa Polaków wolałaby podjąć pracę z niższym wynagrodzeniem, ale za to z wyższym poziomem bezpieczeństwa – mówi Andrzej Smółko, prezes CWS-boco Polska, Przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Fragment artykułu pochodzi z strony https://www.portalbhp.pl/aktualnosci/bezpieczna-podroz-samochodem-sluzbowym-7904.html tam też dalsza część artykułu dla zainteresowanych

samochód w firmie